SSS

From GhostBSD Wiki
Jump to: navigation, search
This page is a translated version of the page FAQ and the translation is 100% complete.

Other languages:
English • ‎español • ‎français • ‎русский • ‎Türkçe

Bu dokümanda elinmizden geldiğince GhostBSD işletim sistemi hakkında merak edilen soruların yanıtlarını kapsamaya çalıştık. Aslında ilk amacımız bant genişliği kullanımını azaltmak ve hep sorulan o alışıla gelmiş soruları tekrar tekrar yanıtlamaktan kurtulmaktı, ama zamanla SSS bçlümü toplulukça kabul görmüş bir bilgi kaynağı haline geldi.

Bu SSS bölümünün sizler için en anlaşılır ve açık şekilde olması için oldukça çaba gösterdik. Eğer bu bölümü nasıl daha iyi bir hale getirebileceğimize dair bir tavsiyeniz varsa lütfen bizimle iletişime geçmekten çekinmeyiniz.

Başlangıç[edit]

GhostBSD nedir?[edit]

Basit bir tanımla, GhostBSD aslen UNIX®-benzeri bir işletim sistemidir. AMD64 ve Intel® platformlarında çalışır. GhostBSD FreeBSD üzerine inşa edilmiş, o da U.C. Berkeley’nin “4.4BSD-Lite” dağıtımı, ve “4.4BSD-Lite2” genişletmelerini içerir. Ayrıca endrekt olarak William Jolitz’in U.C. Berkeley’den aktardığı “Net/2” den i386 ya olan, “386BSD”, diye bilinen çıktılarını da içerir ki 386BSD dan geriye sistem dahilinde bugün çok az kod kalmıştır. GhostBSD size GNOME, Mate, Xfce, LXDE ve Openbox masa üstü seçeneklerini sunar.

GhostBSD'yi kimler kullanabilir?[edit]

GhostBSD dünyanın dört bir yanında kurumsal şirketler, araştırmacılar, bilişim profesyonelleri, öğrenciler ve ev kullanıcıları tarafından gerek iş gerekse eğitim ve üretim amaçlı kullanılmaktadır

GhostBSD Projesinin nihai hedefi nedir?[edit]

GhostBSD Projesinin nihai hedefi GTK masaüstünün kullanım kolaylığı ile FreeBSD altında yatan esneklik ve güvenlik mekanizmasını birleştirmektir. GhostBSD FreeBSD öğrenmeye yeni başlayanlar için şahane bir araçken BSD dünyasına atılmak isteyenler içinse şahane bir macera kapısıdır. GhostBSD kullanıcıları tarafından herhangi bir iş için koşulsuz bir şekilde kullanılabilir..

GhostBSD lisansı herhangi bir kısıtlama içerir mi?[edit]

Evet! Bu kısıtlamalar sizin kodu nasıl kullanacağınızdan ziyade GhostBSD Projesi'nin kendisine nasıl muamele edeceğiniz ile alakalıdır. Eğer lisans konusunda derin edişeleriniz var ise, asıl lisans dokümanını okuyabilirsiniz. Bu arada sadece meraklı olan kullanıcılar için lisansımızı şu şekilde özetleyebiliriz:

 • Bu sisteme dahil kodları yazdığınıza dair hak iddia etmeyiniz.
 • Bu sistem çökecek olursa bizi dava etmeye kalkmayınız.

şeklinde özetleyebiliriz.

GhostBSD mevcut işletim sistemimin yerini alabilir mi?[edit]

Pek çok kullanıcı için, evet.

Pek çok kullanıcı aslen işletim sistemi kullanmamaktadır. Daha çok uygulamaları kullanırlar ve bu uygulamalar bilgisayarı kullanışlı hale getirmektedir. GhostBSD size oldukça elverişli bir masaüstü ve sınırsız özellikli bir uygulama ortamı sunar. Bilinen pek çok web tarayıcısı, ofis programları, e-posta okuyucular, grafik işleme programları, programlama ortamı, ağ sunucuları, ve isteyebileceğiniz daha pek çok şey sunar. Bunların pek çoğunu FreeBSD Port Koleksiyonunu kullanarak yükleyebilirsiniz.

Eğer hali hazırda kullandığınız uygulamalardan bir veya birden fazlası yalnızca tek bir işletim sisteminde çalışıyorsa, o işletim sistemini kolayca değiştiremeyebilirsiniz (bu durum kısaca satıcı kilidi olarak bilinir). Bununla birlikte kuvvetle muhtemel aynı işlevi sizin için sağlayabilecek uygulamaları GhostBSD üzerinde bulabilirsiniz. Beklentileriniz sağlam bir ofis veya internet sunucusu, güvenilir bir iş istasyonu veya sadece işinizi yaparken kesintiye uğramadan yapabilmek ise, GhostBSD ihtiyacınız olanları size kesinlikle sağlayabilir.

Eğer GhostBSD'ye başka bir UNIX®-benzeri işletim sisteminden geçiyorsanız, zaten bilmeniz gerekenlerin aşağı yukarı çoğunu biliyorsunuz demektir. Ancak grafik arayüzlü yönetilen işletim sistemlerinden birinden misal Microsoft Windows® veya MacOS®'un eski sürümlerinden geliyorsanız, açık olmak gerekirse işleri UNIX raconuyla yapabilmek için kısa bir öğrenme sürecine zaman ayırmanız gerekecektir.

Adı neden GhostBSD?[edit]

GhostBSD BSD teknolojisini kullanarak Gnome alt yapısına tam hakimiyet hedefiyle bir işletim sistemi olarak tasarlandı.

Bir süre sonra insanlar tarafından “Gnome BSD tarafından barındırılıyor” olarak anılmaya başlandı, Bunun anlamı Gnome'un FreeBSD sistemi üzerinde barındırılıyor olması demekti. Şimdilerde birden fazla GTK masaüstü destekiyor olduğumuz için "GTK BSD tarafından barındırılıyor" demek daha uygun olacaktır.

GhostBSD'nin son sürümü nedir?[edit]

Bugünlerde, Kod adı Enoch olan 10.3 sürümündeyiz.

Dağıtımlar çoğunlukla bir kaç ayda bir yapılmakta.

11.0 sürümü, FreeBSD'nin yeni güncellemesini takiben yakında yayına girecektir.

Pek çok GhostBSD kullanıcısı güncellemelerden haberdar olmak için FreeBSD kullanıcılarına açık olan diğer mekanizmalara da başvurmaktadır. Bunlar hakkında gerekli bilgiyi FresBSD El kitabı FreeBSD'yi Güncellemek ve Yükseltmek Bölümünde bulabilirsiniz.

GhostBSD dağıtımları ne zamanlar yapılmaktadır?[edit]

Yazılım ekibimiz yeni sürümler tamamlandıkça aşağı yukarı 8 ayda bir yayınlamaya çalışırlar. GhostBSD çoğunlukla FreeBSD'nin yeni dağıtım tarihlerini takip eder. Aday sürüm öncesi yapılan test süreçleri yeni eklenen özelliklerin önceki sürümdeki sağlam ve işlevsel alt yapıyı aksamaya uğratmayacak şekilde olduğunu garantilemek adına hassasiyetle yapılır.

Nasıl katkıda bulunabilirim?[edit]

GhostBSD projesine katkıdan bulunmanız için birden fazla yöntem var:

 • Eğer programlama becerisine sahipseniz ve FreeBSD işletim sistemine hakimseniz, veya sadece bu saydığımız alanlarda gelişmek istiyorsanız, belki aktif yazılımcı ekibimize katılmayı düşünebilirisiniz. Eğer maceradan hoşlanıyorsanız GhostBSD yapılandırmasına katılabilir, aynı zamanda e-posta listemize katılıp development mailing list yazılım ekibiyle iletişim içine kalıp yeni gelişmeleri ilk elden öğrenebilirsiniz.
 • Eğer içinizde sanatçı bir çoçuk yatıyor veya tasarımdan anlarım diyorsanız, hayranların grafik çalışmalarına, logolar, masaüstü duvar kağıtlarına, veya websitemizin tasarımına / güncellenmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer bu alanla ilgili iseniz website mailing list bu e-posta listemiz sizin için tam biçilmiş kaftandır.
 • Eğer kelimelerle aram iyidir inglizcem de öyle derseniz websitemizin veya wiki bölümümüzün içeriğinin yaratılması ve/veya düzenlenmesine katkıda bulunabilirsiniz.website mailing list ve bize bu e-posta listesinden ulaşabilirsiniz.
 • Belki yukarıdaki listede aradığızı bulamadınız, belki sadece GhostBSD yi kullanmak veya keşfettiğiniz program hatalarını (bug) veya sistemimizi nasıl daha iyi hale getirebileceğimiz ile ilgili görüşlerinizi bize iletmek isteyeceksiniz O zaman bu forum noktası tam sizin için. Hey! Unutmadan GhostBSD! den arkadaşlarınıza bahsetmeyi lütfen unutmayın.


Eğer GhostBSD'yi daha iyi hale getirmek için yukarıdaki yollardan biri veya aklınıza gelen herhangi bir alternatif yol ile bize yardım edebileceğinizi düşünürseniz, Lütfen bizimle iletişime geçiniz forumlardan, veya IRC Kanalımızdan (irc.freenode.net üzerinde #ghostbsd kanalı) veya yukarıdaki herhangi bir e-posta listesinden.

Destek[edit]

Destek alabilmenin en iyi yolu nedir?[edit]

Şu noktada, en iyi yol diğer GhostBSD kullanıcıları veya yazılımcılar ile iletişime geçmektir:


SSS ve Kullanıcı El Kitabı bölümleri aktif olarak yapım aşamasındadır. IRC Sohbet kanallarımızda, Forumlarda veya E-posta listelerinde sorulan soruların tamamı bu bölümlerde yeriniz alacaktır.


GhostBSD içerisinde herşeyi nasıl doğru yapabileceğime dair bilgiyi nerede bulabilirim?[edit]

Çoğu zaman, GhostBSD üzerinde yapmak istediğin hemen herşeyi aynen FreeBSD üzerinde yaptığınız gibi yapabilirsiniz. Bu sebeple siz sevgili kullanıcılarımız için FreeBSD El Kitabi mükemmel bir başvuru kaynağı olacaktır. Olurda el kitabı tüm sorularınıza yanıt olmaz ve sıradışı bir sorun ile karşılaşırsanız veya GhostBSD o konu için FreeBSD'den farklılık gösteriyorsa, işte o zaman IRC sohbet kanallarımız veya forumumuz aradığınız sorunun yanıtını bulmanıza yardımcı olabilir.

Kurulum[edit]

GhostBSD'yi nereden edinebilirim?[edit]

Yayınlanan her yeni sürüme ait GhostBSD imajı SourceForge üzerinden indirilebilir:

 • Son dağıtım imajları Download sayfamızdan indirilebilir.
 • Torrent dosyalarımız GotBSD üzerinde veya proje sayfasında (şu an için güncel değildir) indirilebilir.
 • Ayrıca isterseniz GhostBSD DVD'lerini ve USB disk sürücülerini OSDisc.com adresinden satın alabilirsiniz.

Başlatılabilir bir USB disk sürücüyü nasıl yaratırım?[edit]

4.0 sürümüne kadar ayrı ayrı USB imajları (.img uzantısı ile) mevcuttu. 10.1 sürümü çıktığından beri, GhostBSD sürümleri sözüm ona karma ISO olarak anılan dosyalar halinde DVD ye veya flaş sürücüye gömülebilir şeklide yayınlanmaya başladı. Tercih ettiğiniz masaüstünü ve doğru işlemci mimarisini seçip ISO dosyanızı indirebilirsiniz. Zorunlu olmamakla birlikte indirdikten sonra inen dosya üzerinde sağlama kontrolü yapabilirsiniz (tercihe bağlı) ve flaş sürücüye dosyanızı aşağıda gösterilen yöntemlerden biri ile yazabilirsiniz. İçerik sebebiyle inecek imaj dosyası yaklaşık boyut olarak 2 GB biraz geçtiğinden, size tavsiyemiz en az 4 GB boş alanı olan bir USB flaş sürücü kullanınız.

Linux üzerinde[edit]

Burada konsol üzerinden USB imajı nasıl yazacağınıza dair örneği bulabilirsiniz (indirdiğiniz ISO dosyasının adını aynen yazdığınızdan ve "sdX" kısmını sisteminizde bulunan doğru disk! ismi ile değiştirmeyi unutmayınız). Bu komut root yetkisi gerektirmektedir (ya kullanıcıya root yetkisi atayın yada sudo komutu kullanarak işlem yapınız):

dd if=GhostBSD10.3-RELEASE-20160829-213046-mate-amd64.iso of=/dev/sdX bs=1M

BSD üzerinde[edit]

Burada konsol üzerinden USB imajı nasıl yazacağınıza dair örneği bulabilirsiniz (indirdiğiniz ISO dosyasının adını aynen yazdığınızdan ve "daX" kısmını sisteminizde bulunan doğru disk! ismi ile değiştirmeyi unutmayınız). Bu komut root yetkisi gerektirmektedir (ya kullanıcıya root yetkisi atayın yada sudo komutu kullanarak işlem yapınız):

dd if=GhostBSD10.3-RELEASE-20160829-213046-mate-amd64.iso of=/dev/daX bs=1m

Windows Üzerinde[edit]

Bu çözüm bize Ubuntu yardım sitesinden gelmekte, ancak aynı çözüm GhostBSD içinde geçerli. Bu linkte açıklanan iki araçtan birini kullanarak Windows üzerinde başlatılabilir bir USB flaş sürücü yaratabilirsiniz.

Windows üzerinde Grafik arayüze sahip araç[edit]
 1. Arzu ettiğiniz ISO dosyasını indirin.
 2. Disk Imager programını
bu linkten indirin http://sourceforge.net/projects/win32diskimager/
 1. USB Flaş sürücünüzü takın
 2. USB Flaş sürücünüze Windowsun atadığı sürücü ismini not alın.
 3. Disk Imager programını başlatın.
 4. İndirdiğiniz ISO dosyasını seçin, "Write(Yaz)" tuşuna tıklayın.
 5. İşlem bitince USB medyasını çıkarın.
Windows üzerinde komut satırı aracı[edit]
 1. Arzu ettiğiniz ISO dosyasını indirin.
 2. flashnul programını
bu linkten indirin http://shounen.ru/soft/flashnul
 1. USB sürücünüzü takın
 2. flashnul -p yazıp entera basın
 3. Ekranda beliren listeden USB sürücünüzün fiziksel adresini not alın
 4. flashnul <önce ki adımda not aldığınız adres buraya> -L \dosyapatikasi\indirdiğinizisodosyasinınadı.iso
 5. eğer ISO dosyasının patikası ve USB sürücüsünün fiziksel adresi doğru ise "yes(evet)" diyerek işlemi başlatın
 6. İşlem bitince USB medyasını çıkartın.


Sonuç[edit]

Evet! Yukarıdaki adımları tamamladıktan sonra artık USB flaş sürücünüz başlatılabilir bir GhostBSD sistemi taşıyor olmalı. Şimdi sisteminizi yeniden başlatın, Setup bölümünden USB'den başlat seçimini yaptığınıza emin olun - canlı oturum şimdi başlatabilirsiniz.

GhostBSD detaylı kurulum talimatlarını nerede bulabilirim?[edit]

GhostBSD 3.1 ten başlamak üzere detaylı kurulum talimatlarını GhostBSD Kurulumu el kitabı başlığında bulabilirsiniz.


Yazılım Kurulumu[edit]

Yeni bir yazılımı nasıl kurabilirim?[edit]

GhostBSD kullanırken yazılımları üç farklı yöntem ile yükleyebiliriz:

 • OctoPkg bir GTK+ tabanlı araçtır ve BSD sistemler üzerinde (arama, kurulum ve kurulm kaldırma) işlemlerini yönetir.
 • FreeBSD'nin paket yöneticisi PKG komut satırından kurulumlar için kullanılabilir. (10.x sürümünden önce, eski pkg_* araçları kullanılmaktaydı ve birazcık daha değişikti.)
 • FreeBSD Ports gerçekten en kullanışlı ve kendine has araçlardan biridir diğer Linux dağıtımlarıyla kıyasladığınızda. Eğer yüklendi ise, /usr/ports altında bulabilirsiniz ve "Makefiles"'ı kullanarak bir çok çeşitli yazılımı (eğer bu konsepte yeni iseniz bunu "yemek tarifi" gibi düşünün) otomatik olarak (kaynak kodunu çeker, düzenler, derler ve kurulum) yapabilirsiniz. Menü-tabanlı sistem size derlme seçeneklerini detaylı ayarlama imkanı tanır ki buda size oldukça kolay kullanımlı fakat aynı zamanda esnek bir yazılım kurulum imkanı sağlar

Linux yazılımlarını GhostBSD sistemimde kullanabilir miyim?[edit]

Öncelikle şunu bilmenizde fayda var, çoğu "Linux" yazılımı gerçekten birer açık kaynaklı yazılımdır. Buda, özgürce pek çok işletim sistemi için kullanıma açık demektir, sadece Linux için değil. Linux üzerinde çalışabilen çoğu yazılım GhostBSD üzerinde de çalışabilir.

FreeBSD'de olduğu gibi, GhostBSD kullanıcıları da Linux Uyumluluk Sistemi diye bilinen bir sistem kullanmaktadır. Özetle, bu sizin için bir çok Linux tabanlı programı olduğu gibi kullanabileceksiniz demektir. FreeBSD El Kitabında ki bu bölüm uyumluluk konusunu çok daha detaylı anlatır ve tam olarak ne zaman çalışmaz açıklar.

Bununla beraber Linux Uyumluluk desteğini kurmaya çalışmanıza gerek yoktur zira GhostBSD sistemi içerisinde zaten var olduğu ve çoktan ayarlandığı için "sadece çalışması" gerekir.


GhostBSD Adobe Flash plugin kullanımını destekler mi?[edit]

Evet, ancak yerleşik bir Adobe® Flash® plugin'i GhostBSD içinde yoktur. Bununla birlikte, bu ürünün Linux® sürümünü çalıştıran bir yazılım örtüsü mevcuttur. Bu örtü aynı zamanda RealPlayer® gibi başka pluginleri de çalıştırma imkanı sağlar.


Gözat Adobe Flash Plugin Kurulumu

Sistem ve yazılım güncellemeleri[edit]

GhostBSD'yi son gelen FreeBSD güncellemelerine nasıl güncellerim?[edit]

GhostBSD komut satırında "freebsd-update" komutunu desteklemektedir aynı FreeBSD sistemlerinde olduğu gibi

freebsd-update fetch install


[edit]

Neden WiFi bağlantım çalışmıyor?[edit]

Bakalım "wlan0" sürücüsü yapılandırılmış mı?

cat /etc/rc.conf | grep wlan0

Eğer aşağıdaki gibi bir çıktı alırsanız:

wlans_run0="wlan0"
ifconfig_wlan0="WPA DHCP"

WiFi ayarınız tamam, ancak çalışır durumda olmayabilir. aşağıdaki kod sonrasında

sudo ifconfig wlan0 up

işte şimdi bağlantınız ayağa kalkmış olmalı.

Eğer hiç çıktı görmezseniz, bu GhostBSD'nin ağ yapılandırma sistemi WiFi kartınızı tanımlayamadı demektir. Bir sonraki adımınız GhostBSD'nin WiFi kartınızın sürücülerini yükleyip yükleyemeyeceğini görmektir.

sudo ifconfig | grep -B 3 802.11

Bu senaryoda run0 WiFi sürücüsüdür.

run0: flags=8843<UP,BROADCAST,RUNNING,SIMPLEX,MULTICAST> metric 0 mtu 2290
    ether 00:1e:e5:e6:5d:1
    nd6 options=29<PERFORMNUD,IFDISABLED,AUTO_LINKLOCAL>
    media: IEEE 802.11 Wireless Ethernet autoselect mode 11a

Eğer yukarıdaki gibi bir ekran görüyorsanız yapmanız gereken /etc/rc.conf dosyasını yapılandırmaktır.

sudo ee /etc/rc.conf

bu satırları /etc/rc.conf dosyasına ekleyin ( run0 kendi sürücü isminizle değiştirin tabii ki).

wlans_run0="wlan0"
ifconfig_wlan0="WPA DHCP"

Esc'e basın ve dosyayı kayıt edin. Şimdi network servisini yeniden başlatmanız gerekebilir.

netif.
sudo /etc/rc.d/netif restart

WiFi hizmetiniz tamamen yapılandırıldığına göre wlan0 bağlantınızı ayağa kaldırmanız gerekebilir bunun için aşağıdaki komutu yazınız.

sudo ifconfig wlan0 up

Eğer aşağıdaki kodu girdikten snora hiç bir çıktı alamadıysanız sudo ifconfig | grep -B 3 802.11, Bu şu demek ya ya WiFi Kernel modulü GhostBSD içinde derlenemedi veya WiFi kartınız henüz FreeBSD tarafından desteklenmiyor. Eğer bu durumla karşı karşıya kalırsanız lütfen hata raporlama formunu doldurup GhostBSD'yi daha iyi hale getirmemize yardımcı olun..

Neden WiFi Ağ Yöneticisi çalışmıyor?[edit]

Belki şuraya bakmak isteye bilirsiniz Neden WiFi'yım çalışmıyor? (yukarıdan). Eğer WiFi ağınızı yapılandırdınız ancak WiFi ağ yöneticiniz hala çalışmıyorsa. bu komutu çalıştırınız.

sudo ifconfig wlan0 scan

aşağıdakine benzer bir görüntü görmeniz beklenir

SSID/MESH ID  BSSID       CHAN RATE  S:N   INT CAPS
rogerwifi    bc:14:01:e6:33:48  1  54M -23:-42 100 EP  WPS HTCAP WPA RSN WME
-        bc:14:01:e6:33:49  1  54M -20:-38 100 EP  HTCAP RSN WME
WLAN_6EF1    00:13:f7:c4:6e:f3  11  54M -12:-21 200 ES 
BSDHacker    5c:d9:98:69:df:2e  11  54M -15:-27 100 EP  HTCAP WPA WME WPS

Olmadı ise sudo ifconfig wlan0 up scan yazarak çözülmesi gerekir. Şimdi yukarıda yaptığımız açıklamalara bakarak şifrelenmiş veya şifrelenmemiş bir WiFi ağını kurabilirsiniz.

Şifresiz WiFi ağlarına bağlanmak için aşağıdaki kodu /etc/wpa_supplicant.conf dosyasına ekleyiniz.

network={
    ssid="WLAN_6EF1"
    bssid=00:13:f7:c4:6e:f3
    key_mgmt=NONE
}

Şifreli WiFi ağlarına bağlanmak için aşağıdaki kodu /etc/wpa_supplicant.conf dosyasına ekleyiniz.

network={
    ssid="BSDHacking"
    bssid=5c:d9:98:69:df:2e
    key_mgmt=WPA-PSK
    proto=WPA
    psk="yourpasword"
}

Detayli bilgi için Kablosuz Ağlar bölümüne gözatınız.

Eğer sudo ifconfig wlan0 up scan komutu hala tarama yapmıyorsa, lütfen şu adreste Sorun raporlama formunu doldurup GhostBSD'yi daha iyi hale getirmemize yardımcı olun.


Donanım[edit]

GhostBSD benim grafik kartımın 3D hızlandırmasını destekliyor mu?[edit]

GhostBSD tarafından desteklenmesi veya desteklenmemesi; Bu tamamen sizin grafik kartınızın donanımına bağlı bir durum, detaylı bilgi için.[1]

ATI/Radeon
3B hızlandırma ATI veya Radeon kartlarında FreeBSD TTM'leri tamamlayana kadar çalışmayacaktır, [2] çalışma (muhtemelen FreeBSD 10.0'a belki yetişebilir)[3]. Bu kartları halen kullanabilirsiniz, ancak 2B sürücülerini seçmeniz, eğer o da çalışmaz ise, son çare Vesa sürücülerini kullanarak deneyebilirsiniz.
Intel
GhostBSD 3B hızlandırmayı pek çok Intel grafik kartlarında destekler. Şu anki KMS desteği sebebiyle[1], kısa yolları kullanarak (Crtl+Alt+F#) "sc" console sürücüsünü kullanırken Grafik konsol ile sanal konsol arası geçiş yapamayacaksınız..
Grafik konsol ve Metin tabanlı konsol arası geçiş "vt" konsol sürücüsü ile mümkün olmaktadır, ve GhostBSD şu an varsayılan olarak "vt" konsol kullanmaktadır.
Nvidia Grafik Kartları
Evet! Çalışır ancak nvidia-sürücüsü mutlaka kurulmuş olmalıdır.[2] Yazılım oldukça kolay yüklenir, örneğin (bxPKG/pkg) Paket Yöneticisi veya şu sayfada anlattığımız şekilde Nvidia sürücü kurulumu ports kullanarak kurabilirsiniz.

Referaslar[edit]

 1. FreeBSD Handbook: Xorg Configuration#Caveats
 2. FreeBSD Wiki: Graphics#Kernel drivers
 3. FreeBSD Wiki: Ports/X11/Roadmap